RANDEVU İÇİN : 4447330

Lipödem ve Östrojen ilişkisi

Ara 31, 2021

0

Lipödem ve Östrojen ilişkisi

Lipödem ve Östrojen ilişkisi

Lipödem gelişiminde birçok faktör rol oynar; bununla birlikte, östrojenin lipödemde önemli bir yeri olduğuna dair bilimsel araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalarda lipödemin, ağırlıklı olarak kadınlarda görüldüğü ve ergenlik, hamilelik ve menopoz gibi hormonal dalgalanma dönemlerinde, hatta hormonal kontraseptif kullanım dönemlerinde ilerlediği ve/veya şiddetlendiği belirtilmektedir. Nadiren görülen lipödemli erkeklerde de benzer şekilde daha düşük testosteron ve/veya yüksek östrojen seviyeleri vardır.

Östrojen sinyali, üreme, davranış, kardiyovasküler fonksiyon, metabolizma ve vücut yağ dağılımı dahil olmak üzere vücutta çok sayıda fizyolojik yolakta yer alır. Östrojenin alfa, beta ve Gprotein araclı olmak üzere üç farklı reseptörü bulunmaktadır. Lipödem durumunda alfa reseptörlerinin yükseldiği gösterildiği için araştırmaların çoğu ERα’ya odaklanmış olsa da, hem alfa hem de beta reseptörünün yağ doku metabolizmasını etkilediği gösterilmiştir. Yapılan klinik araştırmalarda, östrojenin kalça ve uyluk bölgelerinde ciltaltı mesafede (deri ve kas arasında) yağ dokunun birikmesiyle ilişkili olduğun gösterilmiştir.
Gerçekten de, menopozla birlikte östrojen kaybı ile birlikte kalça ve basenlerdeki yağ dokusu karın çevresine doğru yer değiştirmeye başlar. Bu, erkeklerde yaygın olarak görülen bir dağılımdır.

Bu sayfa 567 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir