RANDEVU İÇİN : 4447330

Ameliyatsız varis tedavisinin avantajları

Mar 29, 2023

0

Ameliyatsız varis tedavisinin avantajları

Varisli damarlarınız varsa, ameliyat  bir tedavi yöntemi arıyor olabilirsiniz. Varisli damarlar, genellikle bacaklarda kanla dolan şiş, bükülmüş ve ağrılı damarlardır.  Bacaklarda ağırlık hissi, ağrı, kramp, kaşıntı ve şişlik gibi şikayetlerin yanı sıra kozmetik kaygılara da neden olabilirler. Bazı durumlarda bacaklarda ciltte açık veya iyileşmiş yaralar, kılcal damarlarda kanama, cilt altında kanama ve damar içerisinde kan pıhtılaşması gibi ciddi sorunlara da yol açabilirler.

Gelişen teknoloji ile birlikte günümüzde varisli damarları tedavi etmek için bazı ameliyatsız yöntemler uygulanabilmektedir. Bunlar, poliklinik şartlarında lokal anesteziyle ve çok az veya hiç cilt kesisi olmadan yapılabilen küçük girişimsel yöntemlerdir.

Ameliyatsız varis tedavisinin avantajları

Ameliyatsız varis tedavisinin açık veya kapalı ameliyatlara göre bazı avantajı vardır, Bunlar:

– Daha az ağrı: Ameliyatsız işlemler, cerrahi işlemlere göre doku ve sinirlerde daha az travmaya neden olur.Hastaların çoğu tedavi sırasında ve sonrasında hafif veya hiç ağrı hissetmezler.
– Daha hızlı iyileşme: Ameliyatsız prosedürlerin, iyileşmesi birkaç hafta sürebilen ameliyata kıyasla iyileşme süreleri oldukça kısadır.  Çoğu hasta, tedaviden birkaç saat sonra normal aktivitelerine dönebilir.
– Daha düşük komplikasyon riski: Cerrahi olmayan prosedürlerin enfeksiyon, kanama, yara izi, sinir hasarı ve diğer komplikasyon riskleri cerrahiye göre daha düşüktür. Ameliyatsız yöntemlerle tekrarlama riski de daha düşüktür.
– Daha iyi kozmetik sonuçlar: Cerrahi olmayan prosedürler, yara izi veya kesi bırakmadan varisli damarları etkili bir şekilde ortadan kaldırabilir veya görünümünü azaltabilir. Sonuçlar genellikle tedaviden birkaç hafta veya ay sonra görülebilir.

Yaygın olarak kullanılan ameliyatsız varis tedavi yöntemleri

Damarların boyutuna, konumuna ve ciddiyetine bağlı olarak çeşitli ameliyatsız varis tedavisi türleri vardır. En yaygın yöntemlerden bazıları şunlardır:

– Skleroterapi: Bu işlem, sklerozan adı verilen bir solüsyonun varisli damara enjekte edilmesini içeren bir prosedürdür. Sklerozan madde, damarın yaralanmasına ve büzüşmesine neden olarak kan akışını daha sağlıklı damarlara yönlendirir. Damar sonunda zamanla kaybolur. Skleroterapi genellikle cilt yüzeyine yakın olan küçük varisli damarlar veya örümcek ağı şeklindeki damarlar için kullanılır.
– Lazer ablasyonu: Bu işlem, varisli damarı yüksek ısı altında tıkamak için lazer enerjisinin kullanıldığı bir prosedürdür. İnce bir fiber, küçük bir iğne içerisinden damara sokulur ve damar duvarı boyunca lazer darbeleri iletir. Damar zamanla küçülür içerisindeki geriye kaçan kan akımı kaybolur.
– Radyofrekans ablasyonu: Bu işlem de lazer gibi, varisli damarı yüksek ısıya maruz bırakarak kapatmak esasına dayanır. Radyofrekans enerjisinin kullanıldığı bir prosedürdür. Küçük bir kesiden damara bir kateter sokulur ve damar duvarı boyunca radyofrekans dalgaları yayar. Damar zamanla kasılır ve içerisinde kan akımı geçemez, nihayetinde kapanır.

– Flebektomi: Bu yöntem, ciltteki küçük kesilerden varisli damarın çıkarılmasını içeren bir prosedürdür. Damarı segment segment çıkarmak için özel bir kanca kullanılır. Flebektomi genellikle skleroterapi veya lazer ablasyonu için çok büyük olan yüzey damarları için kullanılır.

“Sonuç olarak”

Ameliyatsız varis tedavisi, varisleri ameliyatsız tedavi etmenin güvenli ve etkili bir yoludur. Belirtilerinizi hafifleterek ve komplikasyonları önleyerek görünümünüzü ve yaşam kalitenizi iyileştirebilir. Ameliyatsız varis tedavisi hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, sizin için en iyi seçeneği önerebilecek olan doktorunuza veya bir damar uzmanına danışın.

Bu sayfa 42 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir