RANDEVU İÇİN : 4447330

Ayak parmaklarının morarması

    Home / Ayak parmaklarının morarması

Ayak parmaklarının morarması

Ayak Parmağı morarması şikayeti genellikle dolaşım bozukluğuna bağlıdır. Özellikle ayak bileğinden daha uç kısımlarda morarma, ağrı ve üşüme şikayetleri atardamarların daralması veya tıkanmasına işaret olabilir. Bu durum iki şekilde ortaya çıkabilir. Eğer bu sayılan şikayetler aniden başlamış ise genellikle bacaklara giden damarlarda ani pıhtılaşma veya kalp, aort damarı gibi bölgelerde oluşan pıhtının koparak bacak damarlarını bir anda tıkamasıyla meydana gelebilir. Bu durumda acil olarak müdahale edilmesi gerekebilir.

Ancak bu şikayetler uzun süredir olmasına rağmen, son zamanlarda giderek artmış ise bu durumda damar sertliğinin artık damar tıkanması evresine doğru ilerlediğini düşündürmektedir.

Aniden başlayan şikayetler (parmaklarda morarma, ağrı, üşüme, solukluk ve parmakları hareket ettirememe gibi) zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bu durumda bir kalp damar cerrahının muayene etmesi ve atardamar ultrasonu ile hastalık tanısı konur ve acil olarak ameliyat kararı verilir. Bu ameliyat genellikle lokal anestezi altında uygulanan, kısa süren bir işlemdir.  Zamanında yapılan bir cerrahi işlem ile hastanın parmakları, ayağı veya bacağı kesilmekten kurtulabilir.

Ameliyat ile ayak ve parmakların yeniden kanlanması sağlandıktan sonra bu duruma neden olan asıl problemin tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer kalpten bir pıhtı koparak bacak damarını tıkamış ise kalpteki bu durumun uygun tedavisi yapılmalıdır. Bu durum genellikle bir ritim bozukluğu ile ilişkilidir. Eğer genç bir hastaysa sıklıkla kalbin sol kulakçık ile sol karıncığı arasındaki “mitral kapak” hastalığı eşlik eder. Daha yaşlı hastalarda da önceden geçirilmiş bir kalp krizine bağlı olarak kalbin sol karıncığının duvarında gelişen bir baloncuk (anevrizma), içerisinde pıhtı birikimine neden olabilir. Bu pıhtı bazen bulunduğu yerden koparak kol, bacak veya şah damarını tıkayabilir.

Ayak parmak morarması şikayeti olan hastaların bir an önce bir kalp damar cerrahına başvurmaları gerekmektedir.

Prof.Dr. Mustafa SAÇAR