RANDEVU İÇİN : 4447330

Bacaklarda şişlik nedenleri

Şub 13, 2020

0

Bacaklarda şişlik nedenleri

Bacaklarda şişlik yaygın olabileceği gibi, sadece ayak bölgesinde, ayak bileği veya uyluk bölgesinde görülebilmektedir. Bu durum bacağın farklı bölgelerinde sıvı birikimine veya eklem bölgelerindeki enfeksiyon ya da yaralanmayla ilişkili olarak  enflamasyon adı verilen bir tür yangı ya da iltihabi durum sonrasında ortaya çıkabilmektedir.

Bacaklarda görülen şişlik çeşitli kalp ve damar hastalıkları yanında vücudun farklı organlarının veya sistemlerinin görevlerini yerine getirememesi sonucunda görülebilir. Özellikle bacaklardaki toplardamarlarda pıhtılaşma durumu oldukça hızlı müdahale edilmesi gereken önemli ve acil bir durumdur.  Aşağıda bacaklarda ve ayaklarda görülen şişliklerle ilişkili olabilecek hastalıklar sıralanmıştır.

  • Bacak toplardamarlarında tıkanıklık: “Derin ven trombozu” olarak adlandırılan bu durum akciğer atardamarına pıhtının ilerlemesi gibi (Pulmoner emboli) bir risk nedeniyle hayatı tehtid edebilmektedir. Bu nedenle bacaklarda görülen şişlikle birlikte nefes almada zorluk çekilmesi halinde pulmoner emboli akla gelmelidir.
  • Toplardamar yetmezliği – varis
  • Karaciğer yetmezliği
  • Böbrek yetmezliği
  • Aşırı tuz tüketimine bağlı ödem
  • Protein eksikliği
  • Travma
  • Enfeksiyon

yukarıda sayılan nedenler bacakların bir veya iki tanesinde görülen şişliklerle ilişkilidir. Bazı tansiyon ilaçlarının da ayak bileklerinde ödem yaptığı bilinmektedir.  Bu durumun uzman hekim kontrolünde değerlendirilmesi önemlidir. Bununla birlikte nedeni bilinmeyen (idiyopatik) şişliklerde görülebilmektedir.

 

Ayaklarda veya bacaklarda görülen şişlik nedenlerinin ortaya koyulabilmesi için bazı kan tahlilleri incelenir ve dopler ultranografi  ile değerlendirme yapılır. Bacak toplardamarlarındaki akım hızı, akım durumu, damar içerisinde pıhtı görülmesi, kapakçıkların yapısı ve kanın geriye kaçma düzeyi gibi kriterlere bakılarak teşhise gidilir. Konulan teşhise göre uygun tedavi yöntemi belirlenir.

Bu sayfa 177 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir