RANDEVU İÇİN : 4447330

Geleneksel Varis Cerrahisi (Açık cerrahi, Klasik Yöntem)

    Home / Geleneksel Varis Cerrahisi (Açık cerrahi, Klasik Yöntem)

Geleneksel Varis Cerrahisi (Açık cerrahi, Klasik Yöntem)

Toplardamar yetmezliği durumunda cerrahi işlemler arasında bilinen en eski yöntem, sorunlu olan toplardamarın çıkarılmasıdır. Açık cerrahi olarak da tanımlanabilen bu yöntemde bacak iç kısmındaki toplardamar (büyük safen ven) ve bu damarla ilişkili olan varisler çıkarılmaktadır. Ameliyat esnasında kasık bölgesinden, ayak bileği iç kısmından ve gerekirse bacak iç kısmında bir-iki farklı yerden uygulanacak kesiler yardımıyla damar içerisinden geçirilen bir tel yardımıyla damar, cilt altındaki tünelden sıyrılarak çıkartılmaktadır.

Açık cerrahi yöntemin uygulanabilmesi için spinal anestezi (belden yapılan uyuşturma işlemi) gerekmektedir. Hasta genellikle aynı gün taburcu olabilmekte, bazen bir gece hastanede yatırılması gerekmektedir. Hastalar erken dönemde genellikle ameliyat bölgesinde ağrı ve morluklardan rahatsız olmaktadırlar. Ancak yaklaşık 1 hafta sonunda bu şikayetleri gerilemektedir.

Bu tedavi yöntemi ile bacaklarda oluşmuş olan büyük varisler oldukça başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.  Kasık bölgesindeki toplardamar bileşkesinin de bağlanarak ayrılması sonucunda hastaların şikayetleri (bacakta şişlik, ağrı, kramp gibi) büyük oranda kaybolmaktadır.