Genital Lenfödem Tedavisi

GENİTAL LENFÖDEM İÇİN MANUEL LENF DRENAJI UYGULAMASI NASIL YAPILIR? 

 

 

Aşağıda önerilen masaj uygulamaları ve egzersizler lenf drenajını (lenf kanallarındaki lenf sıvısının birikmeden, hareketinin sağlanması) uyarmaya yardımcı olacaktır. Kendi kendinize yapabileceğiniz bu masaj (Manuel lenf drenaj masajı) için oldukça yumuşak dokunuşlar yapmalısınız. Masaj esnasında parmaklarınızı veya elinizi fazla bastırmanıza bağlı olarak ciltte bir kızarıklık veya pembelik dahi olmamalıdır.

 

UYGULAMA AŞAMALARI

AŞAMA 1

  1. Dizleriniz bükülü ve ayaklarınız yatağın üzerinde olacak şekilde sırtüstü uzanın. Her iki elinizi de karnınızın üzerine, göğüs kafesinin hemen altına yerleştirin.
  2. Burnunuzdan olabildiğince derin nefes alın, Akciğerlerinize hava doldukça karnınızın ellerinizi altında gerildiğini ve şiştiğini hissedin
  3. Tüm havayı dışarı atmak için aynı anda karın kaslarınızı da sıkarak ağzınızdan nefes verin. Nefes verme esnasında adeta bir mumu üfler şekilde dudaklarınızı büzün. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

 

 

AŞAMA 2

  1. Bir kolunuzu başınızın üzerine, diğer elinizi de karşı koltuk altınızın hemen altına yerleştirin.
  2. Cildi elinizle olabildiğince büyük bir daire şeklinde nazikçe ve yavaşça hareket ettirin. Bu hareket esnasında cildinizi esneterek gerilmesini sağlayın. Parmaklarınız cilt üzerinde sürtünme hareketi yapmamalıdır. Yaklaşık 1 dakika uygulama yaptıktan sonra sonra aynı hareketleri diğer kolun altında yine 1 dakika boyunca tekrarlayın.

 

 AŞAMA 3

 

  1. Her iki elinizi simetrik olarak kullanarak, kasıklarınızdan her iki taraftan koltuk altlarınıza doğru nazikçe ve yavaşça ovalama tarzında dairesel hareketler yaparak aşama aşama ilerleyin. Bu hareketler esnasında elinizin iç kısmını veya parmaklarınızı cilde hafif bastırarak ovalayın. Elinizi cilt üzerinde kaydırmamaya, parmaklarınızın ciltte sürtünme hareketi yapmadığına dikkat edin.

 

  1. Ardından genital bölgenin hemen üstünden başlayarak koltuk altlarınıza doğru her iki yönde aynı dairesel hareketleri uygulayın. Bu dairesel hareketleri aşama aşama yaparak koltukaltı bölgelerine ilerleyin. Kendinize göre uygulama kolaylığı açısından her iki tarafı aynı anda veya ayrı ayrı yapabilirsiniz. Masaj esnasında ellerinizin ve parmaklarınızın gevşek olduğuna ve cildinizi tam olarak kavradığına emin olun.

 

AŞAMA 4

Ellerinizi kasıklarınıza koyun ve derinizi yaklaşık 1 dakika boyunca olabildiğince büyük bir daire şeklinde yavaşça hareket ettirin.

 

AŞAMA 5

Dizleriniz bükülü olarak kalçalarınızı sıkın ve bu şekilde 3-5 saniye tutun. Bu hareketi 5 kez tekrarlayın.

 

AŞAMA 6

  1. Sırtüstü yatar konumda iken önce bir dizinizi göğsünüze doğru çekin.
  2. Ellerinizi uyluğunuzun arkasına doğru dolayın ve dizinizi yavaşça göğsünüze doğru çekin. Bu şekilde 2 saniye bacağınızı çekip bekleyin; daha sonra dirseklerinizi gevşetip uyluğunuzu serbest bırakın. Bu hareketi 4 kez yavaşça tekrarlayın. Ardından aynı egzersizi karşı diğer bacağınıza da uygulayın.

 

AŞAMA 7

Her iki ayağınızı, ayak bileğinizden oynatacak şekilde (Ayağınızı gaza/frene basar gibi) yavaşça yukarı ve aşağı doğru hareket ettirin. İki ayak için de 20 kez tekrarlayın.

 

“Genital Lenfödem” hakkında ayrıntılı bilgi için TIKLAYIN.

Bu sayfa 154 kez görüntülenmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir