Toplardamarınız için beslenme önerileri

Bazı besinlerin toplardamarlarınızın ve içerisindeki kapakların çalışmasına katkı sağladığını biliyor muydunuz? Günlük beslenmenize ekleyeceğiniz bu besinler ile varislerin oluşmasını önleyebilir, çeşitli toplar damar hastalıklarından korunabilirsiniz.

 

Lifli gıdalar

Lifli gıdaların tüketilmesi sindirime fayda sağladığı gibi, sağlıksız yağların emilimini önleyerek aynı zamanda damar sitemini de korumaktadır. Taze meyveler, sebzeler, mercimek, bezelye, fasulye, yapraklı yeşillikler, enginar, brokoli, avokado, armut, keten, kepek ve yulaf ezmesi gibi berinler lif açısından oldukça zengin olup toplardamar sistemini korumak için çok önemli gıdalardır.

C vitamini

Toplardamar duvarındaki elastin ve kollajen yapıları damarın gerilmelere karşı korunmasını sağlayan, damar içerisindeki kan akışını destekleyen önemli yapı elemanlarıdır. Kollajen ve elastin yapısındaki bozukluk damarların kasılma gücünü azaltarak şeklini korumasını ve kan akımını etkileyebilir. Aynı zamanda damar içerisindeki kapakçıkların etkili şekilde kapanması da yapısındaki kıollajen ve elastin içeriğiyle doğrudan ilişkilidir. C vitamini, vücudumuzda kolajen ve elastin üretiminide oldukça önemli bir rol oynamaktadır.  C vitamini portakal gibi turunçgiller yanında koyu yapraklı yeşillikler, biber, papaya, brokoli, çilek, karnabahar, brüksel lahanası, ananas ve kivi gibi meyve ve sebzelerde de bol miktarda bulunmaktadır.

 

E vitamini

Derin ven trombozu toplardamar hstalıkları içerisinde en riskli grubu oluşturmaktadır. Damar içerisindeki pıhtılaşma, akciğer dolaşımını bozabilen akciğer embolisi olarak adlandırılan ölümcül bir tabloya neden olabilmektedir. Antioksidan özelliği olan E vitamini bu tür problemlerin azaltılmasında oldukça etkilidir. Yapılan bilimsel araştırmalarda daha önceden damar içeriisnde pıhtılaşma problemi yaşayan bireylerdeki bu olayın tekrarlama riskinin E vitamini ile azaltıldığı gösterilmiştir. E vitaminin bu etkisi, trombosit denilen pıhtılaşma hücrelerinin yüzeyininin yapışma özelliğini azaltarak göstermektedir. Yüksek dozda E vitamini içeren yiyecekler arasında koyu yapraklı yeşillikler, kabuklu yemişler ve tohumlar, avokado, kabuklu deniz ürünleri, balık, zeytinyağı, brokoli, kabak, kivi, böğürtlen, mango ve şeftali bulunur.

 

K vitamini

Varis gelişiminde K vitamini eksikliğinin önemli rolü olduğu gösterilmiştir. Toplardamar yapısının sağlıklı şekilde işlev görmesinde, damar duvarının şeklinin ve gücünün korunmasında etkili olan matrix GLA protein, K vitamini ile aktive olmaktadır. Bu nedenle, K vitaminini eksikliğinde bu protein yeterince aktive olamaz, toplardamar yapısı olumsuz etkilenmektedir. K vitaminin 2 farklı formu bulunmaktadır. K1 olarak isimlendirilen formu brokoli, ıspanak, lahana, pazı, hardal, pancar ve karahindiba gibi yeşil sebzelerde bulunmaktadır.

 

Rutin

Bir tip flavonid olan “rutin” karabuğday’da oldukça yoğun miktarda bulunmaktadır. Karabuğday doğrudan tahılolarak tüketilebildiği gibi çay formları da bulunmaktadır. Toplardamar sağlığı üzerine pek çok faydası olan rutin maddesi yanında, karabuğdayın yüksek doz magnezyum içeriği sayesinde hasarlanmış damar yüzeylerinin hızlıca iyileşmesi ve yapısal bütünlüğünün korunması sağlanmaktadır. Rutin, kabuklu elma, kuşkonmkaz, yeşilçay, incir ve dut gibi meyvelerde de yeterli miktarda bulunmaktadır.K2 formu ise daha çok yoğurt, kefir gibi fermente süt ürünlerinde bulunmaktadır.

 

Varis problemleriniz için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz

Prof.Dr. Mustafa SAÇAR
Varis tedavi merkezi, Balıkesir

www.mustafasacar.com

 

Bu sayfa 158 kez görüntülenmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir