Lipödem nedir?

Lipödem nedir?Kadınların yaklaşık %10 unda görülebilen lipödem, genellikle kalçalarda ve bacaklardaki yağ dokusunun düzensiz bir şekilde dağılması şeklinde ifade edilebilir.  Başlangıçta göresel ve kozmetik bir sorun olmasına rağmen ilerleyen zamanlarda bu bölgelerde ağrı başta olmak üzere farklı  şikayetlere neden olur. Genellikle lenfödem ile karıltırılır.

Lipödem Belirtileri nelerdir?

Bacakların görünümünde değişiklikle başlar. Normalde basen bölgesinden ayak bileğine doğru incelen bacak yapısı lipödem de biraz farklı bir hal almaktadır. Yani vücudun alt kısmındaki ölçüler daha büyüktür. Lipödem ilerledikçe, bu bölgelerdeki yağ birikimi de devam eder ve vücudun alt kısmı ağırlaşır. İlerleyen zamanlarda kollarda da lipemik yağ dokusu birikimi görülür.

Hastalığın ilerlemesiyle birlikte yağ hücreleri yayıldıkça, normalde vücut sıvı seviyelerini dengelemeye ve enfeksiyona karşı korumaya yardımcı olan lenfatik sisteme ait damarlarını tıkar. Bu tıkanma, lenf sıvısının uygun şekilde boşaltılmasını engelleyerek lenfödem adı verilen sıvı birikmesine neden olur.

Lipödem tedavi edilmediği taktirde yukarıda bahsedildiği gibi lenfödeme, ayrıca çeşitli yumuşak doku enfeksiyonlarına, bacaklarda yaralar açılmasına yol açabilir. yara iyileşmesi, gelişimi gibi problemlere yol açabilir. Şiş ve gerginlikten dolayı bacaklarda deri sertleşir ve fibrozis gelişebilir, cildin esnakliği kaybolur.

Aşırı kilo yani obezite durumundan farklı olarak, bacakları, uylukları ve kolları tutar. Lenfödemden farklı olarak da ayakların ve ayak bileklerinden ziyade uyluk bölgesindeb başlar. Geçirilmiş ameliyatlarla ilişkisi yoktur. Genellikle her iki bacağı da etkiler.

Lipödem Nedenleri

Aslından nedeni tam olarak bilinmemektedir. Ancak kadınlara özgü hormonların önemli rol oynadığı düşünülmektedir. Çünkü hastalık çoğunlukla kadınlarda görülmektedir. Aynı zamanda ergenlik döneminde, hamilelik sırasında, jinekolojik cerrahiyi takiben ve menopoz sırasında lipödem belirtileri görülmeye başlar veya kötüleşir.

Bilimsel araştırmalar genetik yatkınlığın da lipödem gelişimine neden olabileceğini desteklemektedir.

 

Lipödem Tedavileri

Lipödem tedavisinde “Tam dekonjestif tedavi” adı verilen yaklaşım ile ağrılı semptomlar hafifletilir. Tam dekonjestif tedavi şunları içerir:

Manuel lenfatik drenaj: Nazik ve ritmik el hareketleri ile yapılan bu masaj formu ile bloke olmuş olan lenfatik kanallar uyarılarak lenf sıvısının yeniden dolaşıma yönlenmesi sağlanır. Ayrıca bu masaj ile ağrı hafifler ve ciltte fibrozis oluşumu önlenir.

Kompresyon / Sıkıştırma: Şişmiş bacaklarda doku basıncını arttırmak ve tekrar sıvı oluşumunu azaltmak için kısa gergili bandajlar veya basınçlı çorapların kullanılması faydalı olur.

Egzersiz yapın: Egzersiz, bacaklarda sıvı birikimini azaltmaya, kasların hareketi ile toplardamarlardaki kanın daha kolay ilerlemesine yardımcı olur. Bu durumda ödem geriler.

Derinlemesine cilt ve tırnak bakımı . Şişlik ile ilişkili lipeminiz varsa yara ve enfeksiyon riskini azaltmaya yardımcı olur.

Liposuction ile dokularda biriken fazla yağ dokusu alınabilir.Bu işlem için yağ miktarına bağlı olarak birkaç seans gerekebilir.

Bu sayfa 204 kez görüntülenmiştir.

You may also like...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir