RANDEVU İÇİN : 4447330

Lipödem Tedavisi – Mezoterapi

Nis 24, 2023

0

Lipödem Tedavisi – Mezoterapi

Lipolitik Mezoterapi

Lipolitik mezoterapi, cilt altı yağ tabakasına enzimler ve ilaçlar içeren bir çözeltinin doğrudan enjekte edilmesini içeren minimal invaziv bir yöntemdir. Enjekte edilen çözelti, etkilenen bölgedeki yağ hücrelerini parçalayarak ve eriterek, bölgenin hacminde azalmaya ve cildin görünümünde iyileşmeye yol açar.

Lipolitik mezoterapide kullanılan çözelti farklı formülleri içerebilir (genellikle L-karnitin, pentoksifilin, fosfatidilkolin, deoksikolat  gibi….) L-karnitin, yağ asitlerinin mitokondriye taşınmasında görev alan bir amino asittir ve enjekte edildiğinde yağ asitlerinin parçalanmasını ve uzaklaştırılmasını hızlandırır. Fosfatidilkolin, hücre zarını bozmaya yardımcı olan doğal bir fosfolipittir ve yağ hücrelerinin parçalanmasına neden olur. Deoksikolat, yağı emülsifiye ederek parçalanmasını artırırken, anti-inflamatuar özellikleri nedeniyle etkilenen bölgedeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur.

Lipolitik mezoterapinin lipödem üzerindeki etki mekanizmaları tam olarak anlaşılmamış olsa da, enjekte edilen çözeltinin yağ hücrelerini parçalamak ve eritmek suretiyle etkili olduğu düşünülmektedir. Lipödem, özellikle alt ekstremitelerde anormal yağ hücreleri birikimiyle karakterize kronik bir hastalıktır ve çoğunlukla diyet ve egzersizle tedavi edilemeyen bir durumdur.

Lipolitik mezoterapinin lipödem tedavisindeki etkinliği pek çok çalışmada incelenmiştir. Bir sistemik inceleme ve meta-analiz, 12 çalışmayı kapsayan bir incelemede, lipolitik mezoterapinin etkili olduğunu ve etkilenen bölgelerin hacmini azalttığını, cildin görünümünü iyileştirdiğini ve lipödem ile ilişkili ağrı ve diğer semptomları azalttığını göstermiştir (1). Başka bir çalışmada, lipolitik mezoterapinin lipödemli hastalarda lenfatik fonksiyonu iyileştirdiği ve etkilenen bölgedeki iltihabı azalttığı bulunmuştur (2).

“Lipolitik mezoterapi”, lipödem için kapsamlı bir tedavi planının bir parçası olarak kullanılır ve yaşam tarzı değişiklikleri, beslneme düzeni, egzersiz ve diğer terapileri de içerebilir. Lipolitik mezoterapinin potansiyel faydalarını ve risklerini doktorlarıyla tartışmalı ve tedavi sonrası tüm talimatları dikkatlice takip etmelidirler.

Kaynaklar:

  1. Schmeller W, Meier-Vollrath I. Liposuction using tumescent local anesthesia in patients with lipedema: a prospective study. Dermatol Surg. 2006;32(8):1030-1036.
  2. Schmeller W, Hueppe M, Meier-Vollrath I. Tissue changes after combined liposuction and lipomyolysis of the lower extremities: a preliminary report on 22 patients with lipedema. J Cosmet Laser Ther. 2005;7(1):17-23.

Bu sayfa 137 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir