RANDEVU İÇİN : 4447330

Lipödem Tedavisi

Mar 12, 2021

0

Lipödem Tedavisi

LİPÖDEM TEDAVİSİ

Halk arasında “ağrılı ödem” veya “. “ağrılı yağlanma sendromu”” olarak da bilinen “lipödem” daha çok bacaklarda, uyluk iç kısımlarında, nadiren de kollarda simetrik şekilde yağ dokularının birikimiyle seyretmektedir. Ne yazık ki obezite veya lenfödem ile karıştırılmakta ve hakkında çok fazla bir şey bilinmemektedir. Bu nedenle hastalara sürekli diyet yapmaları veya spor yapmaları önerilmekte, hastalığı kabullenmeleri ve  bu şekilde yaşamlarını sürdürmeleri beklenmektedir. Spor ve diyetin etkisi ile zayıflayan hastaların bölgesel olarak toplanmış yağ dokuları daha da göze çarpar hale gelmektedir.

 

Lipödem bir hastalıktır. Hormonal etkilerden dolayı kadınlarda daha sık görülmektedir. Ayrıca genetik yatkınlık da sorumlu tutulmaktadır. Vücutta “orantısız yağ dağılımı” olarak tanımlanabilen lipödem hastaların yaşam kalitesini belirgin olarak azaltmaktadır. Uzun zamanda yürüyüş ve postür (duruş) bozukluklarına neden olabilir. Lipödemin bir hastalık olarak kabul edilmesi, tedavi sürecinin ilk basamağını oluşturmaktadır.

Lipödem tedavisinde uygulanan yöntemler;

– Komplet Dekonjestif tedavi

– Diyet planı

– Bölgesel lipolitik mezoterapi uygulaması

 

Bu tedavi uygulamaları ile hastalarda oldukça başarılı sonuçlar alınmaktadır. Bununla birlikte yukarıdaki tedavi basamakları uygulanmasına rağmen bir grup hastaya cerrahi uygulama gerekebilmektedir.

 

Lipödem tedavisi için yaklaşık 1 hafta süreyle komplet dekonjestif tedavi uygulaması yapılmaktadır. Hastaya eğitim verilmekte ve iki haftalık aralarla bölgesel lipolitik tedavi uygulaması yapılmaktadır. Hastanemizde hastalara uygun diyet programı konusunda eğitim de verilmekte ve diyetisyen desteği sağlanmaktadır.

Bu sayfa 1.929 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir