RANDEVU İÇİN : 4447330

Parmaklarda morarma neden olur? El ve ayak parmaklarındaki morarma nedenleri nelerdir?

Mar 8, 2023

0

Parmaklarda morarma neden olur? El ve ayak parmaklarındaki morarma nedenleri nelerdir?

Ayak parmaklarında morarma

Ayak parmağında morarma

Parmaklarda oluşan renk değişikliği çeşitli dolaşım sorunlarının habercisi olabilir. Bazen de ilaç veya çeşitli maddelerle zehirlenme veya solunum sisteminin bozukluğunda da parmaklarda renk değişikliği veya morarma olabilir.  Aşağıda, parmaklarda çeşitli nedenlere göre oluşan renk değişikliğine dair faydalı bilgiler bulabilirsiniz. Ancak bu yazının sadece bilgilendirmek amacıyla hazırlandığını unutmayın. Buradaki bilgilerle herhangi bir tedaviye başlanılması doğru değildir: Mutlaka bir sağlık profesyoneline muayene olunması ve gerekli tetkiklerin yapılmasıyla kesin tanı konulabileceğini hatırlatmak isterim.

Ayak parmaklarında oluşan morarma şikayeti genellikle dolaşım bozukluğuna bağlıdır.  Dolaşım sisteminin “atardamar” ve “toplardamar” yapısı olduğundan dolayı bu şikayetlerin de hangi damar sistemine ait olduğunun ayırt edilmesi gerekir. Ayak parmaklarında aniden başlayan ve sadece bir veya birkaç parmakta oluşan morarmalar daha çok bir emboli (örneğin kalpte veya aort damarının duvarında biriken bir pıhtının koparak kan yoluyla aşağıya ilerlemesi ve ince damarları tıkaması) durumunu gösterebilir.  Bu durumda ayak parmaklarında soğukluk ve üşüme de eşlik edebilir.  Şikayetler genellikle aniden başlar.  Genellikle bir ritim bozukluğu veya kalp kapaklarındaki bozukluklara (darlık veya yetmezlik durumu) bağlı olarak ritim bozukluğu gelişen hastalarda bu  tür bulgular görülebilmektedir.

Damar sertliği olarak bilinen ateroskleroz durumunda da atardamarların kireçlenerek yavaş yavaş daralması ve kan dolaşımına izin vermemesi halinde de ayak parmaklarından başlayan soğukluk ve morarma gelişebilir. Hastalığın erken döneminde medikal (ilaç tedavisi) yöntemlerle şikayetler gerileyebilir.  Ancak ilerlemiş durumda anjioplasti (balon veya stent tedavisi) veya cerrahi (ameliyat) yöntemlerle tedavi edilebilir.

Aniden başlayan şikayetler (parmaklarda morarma, ağrı, üşüme, solukluk ve parmakları hareket ettirememe gibi) zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bu durumda bir kalp damar cerrahının muayene etmesi ve atardamar ultrasonu ile hastalık tanısı konur ve acil olarak ameliyat kararı verilir. Bu ameliyat genellikle lokal anestezi altında uygulanan, kısa süren bir işlemdir. Ancak zamanında yapılan bir cerrahi işlem ile hastanın parmakları, ayağı veya bacağı kesilmekten kurtulabilir.  Ameliyat ile ayak ve parmakların yeniden kanlanması sağlandıktan sonra bu duruma neden olan asıl problemin tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer kalpten bir pıhtı koparak bacak damarını tıkamış ise kalpteki bu durumun uygun tedavisi yapılmalıdır. Bu durum genellikle bir ritim bozukluğu ile ilişkilidir. Eğer genç bir hastaysa sıklıkla kalbin sol kulakçık ile sol karıncığı arasındaki “mitral kapak” hastalığı eşlik eder. Daha yaşlı hastalarda da önceden geçirilmiş bir kalp krizine bağlı olarak kalbin sol karıncığının duvarında gelişen bir baloncuk (anevrizma), içerisinde pıhtı birikimine neden olabilir. Bu pıhtı bazen bulunduğu yerden koparak kol, bacak veya şah damarını tıkayabilir.

 

Ayak parmaklarında morarma ile birlikte bacakta şişme de eşlik edebilir. Bu durumda toplardamarda pıhtılaşma (derin ven trombozu) düşünülebilir. Ayak parmaklarının tamamında morarma, ayak sırtında şişlik ve renk değişikliği görülebilir. Ayaklarda veya parmaklarda üşüme görülmez. hatta sıcaklık olabilir. Böyle bir durumda da vakit kaybedilmeden uzman hekim ile görüşmek gerekir.

Ayak parmaklarında morarma şikayeti olan hastaların bir an önce bir kalp damar cerrahına başvurmaları gerekmektedir.


Ayrıntılı bilgi için;

Prof.Dr. Mustafa SAÇAR

“Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı”

Denizli Cerrahi Hastanesi

444 4 324

Bu sayfa 1.358 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir