Parmaklarda morarma

Ayak parmaklarında morarma

Ayak parmağında morarma

Ayak parmaklarında morarma şikayeti genellikle dolaşım bozukluğuna bağlıdır. Özellikle ayak bileğinden daha uç kısımlarda morarma, ağrı ve üşüme şikayetleri atardamarların daralması veya tıkanmasına işaret olabilir. Bu durum iki şekilde ortaya çıkabilir. Eğer bu sayılan şikayetler aniden başlamış ise genellikle bacaklara giden damarlarda ani pıhtılaşma veya kalp, aort damarı gibi bölgelerde oluşan pıhtının koparak bacak damarlarını bir anda tıkamasıyla meydana gelebilir. Ancak bu şikayetler uzun süredir olmasına rağmen, son zamanlarda giderek artmış ise bu durumda damar sertliğinin artık damar tıkanması evresine doğru ilerlediğini düşündürmektedir.

 

Aniden başlayan şikayetler (parmaklarda morarma, ağrı, üşüme, solukluk ve parmakları hareket ettirememe gibi) zaman kaybedilmeden tedavi edilmelidir. Bu durumda bir kalp damar cerrahının muayene etmesi ve atardamar ultrasonu ile hastalık tanısı konur ve acil olarak ameliyat kararı verilir. Bu ameliyat genellikle lokal anestezi altında uygulanan, kısa süren bir işlemdir. Ancak zamanında yapılan bir cerrahi işlem ile hastanın parmakları, ayağı veya bacağı kesilmekten kurtulabilir.  Ameliyat ile ayak ve parmakların yeniden kanlanması sağlandıktan sonra bu duruma neden olan asıl problemin tespit edilmesi gerekmektedir. Eğer kalpten bir pıhtı koparak bacak damarını tıkamış ise kalpteki bu durumun uygun tedavisi yapılmalıdır. Bu durum genellikle bir ritim bozukluğu ile ilişkilidir. Eğer genç bir hastaysa sıklıkla kalbin sol kulakçık ile sol karıncığı arasındaki “mitral kapak” hastalığı eşlik eder. Daha yaşlı hastalarda da önceden geçirilmiş bir kalp krizine bağlı olarak kalbin sol karıncığının duvarında gelişen bir baloncuk (anevrizma), içerisinde pıhtı birikimine neden olabilir. Bu pıhtı bazen bulunduğu yerden koparak kol, bacak veya şah damarını tıkayabilir.

Ayak parmaklarında morarma şikayeti olan hastaların bir an önce bir kalp damar cerrahına başvurmaları gerekmektedir.


Prof.Dr. Mustafa SAÇAR

 

Bu sayfa 34.223 kez görüntülenmiştir.

You may also like...

4 Responses

 1. Arzu dedi ki:

  Bi kaç haftadir ayak parmklarimda morluk var agrisi oluyo ve hic ısinmiyo bunun icin hastanede hangi bolume gitmeliyim

  • admin dedi ki:

   Geçmiş olsun, mesajınızı çok geç gördüğüm için çok özür diliyorum. Bir kalp damar cerrahisi uzmanına muayene olmanızı öneririm.
   Geçmiş olsun.

   Prof. Dr. Mustafa SAÇAR

 2. elanur dedi ki:

  Merabalar hocam ben bir öğrenciyim 19 yaşınd ayım mitral kalp kapacık hastalığım var her ay düzeli bir şekilde iğne yaptırmam lazım ama bir kere yaptım ayaklarımda uyuşluk va bazee diz üstü bazen diz altı veya kapata oluşan ağrı göğsumde ağrı oluşuyor kalp hizası bu günde ayak barmaklarım uyuştu sonra şişti yavaş yavaş moratıyor acaba kötü bişeyi olır mu veya acil bi mud ahale gerektiriyormu

  • admin dedi ki:

   Mesajınızı çok geç gördüm, özür diliyorum. Şİkayetleriniz için bir kalp damar cerrahisi uzmanı ile görüşmenizi öneriri.

   Prof.Dr. Mustafa SAÇAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir