RANDEVU İÇİN : 4447330

Sizde lipödem var mı? Kendiniz karar verin.

Nis 29, 2023

0

Sizde lipödem var mı? Kendiniz karar verin.

Aşağıda lipödemli hastaların genl özellikleri verilmiştir. Bu özelliklerin sizde olup olmamasına göre kendinize lipödem açısından ön tanı koyabilirsiniz.

  • Özellikle alt ekstremite (bacaklar) ve üst kollar olmak üzere uzuvlarda “simetrik şekilde” şişlik ve tüm vücuda göre orantısız şekilde yağ birikiminin olması. Gövde kısmında yağlanma genellikle olmaz, bel bölgesi nispeten incedir. Ancak lipödemle birlikte obezite veya tüksek kilolu olma halinde bel bölgesi de kalın olabilir. Bu durumu boyunuza göre kilonuzun uygun olup olmadığını “vücut kitle indeksi” tablolarından (bu tabloları internet sitelerinde bulabilirsiniz) değerlendirerek anlayabilirsiniz.
  • Yağ dokusunun birikim gösterdiği bölgeler yumuşak, ağrılı veya dokunmaya duyarlıdır. Bunun nedeni yağ dokusundaki iltihaplanmadır.
  • Şişlik uzun süre ayakta durmakla veya oturmakla artar, bacakların yatay konuma getirilmesi veya yukarıya kaldırılması ile ve istirahatle düzelir. Genellikle cilt normaldir ve yağ ile şişmiş bölgelerde sıklıkla ısı artışı görülebilir.
  • Hafif bir çarpma gibi minimal travmalarla cilt kolayca morarır. Bu durum, yağ dokusundaki kan damarlarının kırılganlığından kaynaklanmaktadır.
  • Diyet ve egzersizle etkilenen uzuvlardan (kol ve bacak yağ kaybetme oldukça zordur. Kilo kaybı genellikle vücudun üst kısmında ve yüzde meydana gelir
  • Ailede benzer özelliklerin bulunması mümkündür. Lipödemin genetik bir bileşeni vardır.

Ayırıcı tanı: Lipödem çeşitli klinik tablolarla karışabilir. Bu nedenle ayırıcı tanıda akla gelmesi gerkeen hastalıkların bilinmesi çok önemlidir. 

  • Lenfödem: Lenf drenajının bozulmasına bağlı bölgesel şişlik. Her zaman simetrik olmaz. Cilt gergindir ve lenfödemin erken aşamalarında parmakla bastırmakla ciltte çukurlaşmalar görülebilir.
  • Obezite: Vücudun her yerinde yaygın yağ birikimi şeklindedir. gövde kısmı da etkilenir. Genellikle bel/kalça oranı 0,85 den yüksek olur. Diyet ve egzersiz ile alt ve üst bedenden orantılı olarak belirgin kilo kaybı sağlanabilir.
  • Hipotiroidizm: vücutta ödem ve kilo alımına neden olabilir, ancak aynı zamanda yorgunluk, kabızlık vb. diğer semptomlara da neden olabilir. Tiroid fonksiyon testleri tanıyı doğrulayabilir.
  • Cushing sendromu: Yağın yeniden dağılımı ve kilo alımı ile sonuçlanır. Ama aynı zamanda kas güçsüzlüğü, ince deri vb. neden olur. Teşhis idrar kortizol testi ile konur.

Bu sayfa 230 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir