RANDEVU İÇİN : 4447330

Varis egzersizleri

Ağu 13, 2021

0

Varis egzersizleri

Varis egzersizleri

Varisler genel olarak, bacaklardaki toplardamarlarınızın tekrar kalbe dönmesinde sorun yaşandığında ortaya çıkmaktadır. Toplardamar içerisindeki basıncın artması ile birlikte zamanla bu damarlarda genişleme, balonlaşma ve kıvrılma meydana gelir ve şekil bozukluğu gözle görülür bir hal alır. Bacaklarınızdaki dolaşımın düzenlenmesi için bazı egzersizlerin faydası vardır. Bu egzersizler sayesinde toplardamarlarınızın etrafındaki kas lar aktif hale gelerek toplardamar dolaşımının yeniden düzenlenmesini sağlar. Bu hareketler kan akımını artırarak venöz dönüş (toplardamarlardaki kanın yeniden kalbe dönmesi) için büyük destek sağlar. Bu sayede bacaklardaki şişlik, ağrı ve gerginlik hşissi de azalmaktadır.

Bisklet sürmek ve yürümek gibi düşük etkili egzersizler varis hastaları için oldukça etkilidir. Ancak her hasta için bireysel egzersiz yöntemleri belirlenmelidir. Bu konuda hekim önerileri çok önemlidir.

Varisli hastalar için bacak egzersizleri

    • Bacakları kaldırma – Yere veya bir mat üzerine oturun veya sırt üzeri uzanın. Bacaklarınızı uzatın. Bir bacağınızı yavaşça yerden kaldırın. Kısa bir süre havada tutun, bu sayede kan akımının kalbe doğru daha rahat dönüşüne izin verin. Yavaşça bacağınızı yere uzatın. Aynı hareketi diğer bacağınızla yapın.
    • Baldır kaslarını çalıştırma – Bacaklarınızın üzerinde dik durun. Önce parmaklarınızın üzerine yükselerek topuklarınızı havaya kaldırın. Kısa bir süre o şekilde durun. Ardından topuklarınızın üzerine basarak ayak parmaklarınızı havaya kaldırın.
    • Bisiklet hareketi – Yere sırtüstü şekilde uzanın. Bacaklarınızı dizlerden kırarak kaldırın. Tıpkı bisiklet sürer gibi ayaklarınızı döndürmeye başlayın. Bu sayede yer çekiminin de yardımıyla bacak kaslarınız arasında kalan damarlardaki kan akımı daha rahat hareket etmektedir. Bu hareketi tekbacakla sırayla da yapabilirsiniz

 

    • Yan adımlama – Ayakta, başınız dik ve karşıya  bakar pozisyonda iken önce bir tarafa doğru geniçe bacak açılarak basılır, kalça geriye atılır ve açılan bacakta diz bükülürken diğer sabit kalan bacak yana doğru gerginleştirilir. Aynı hareket sonra diğer bacak için yapılır.

Varis egzersizleri için doktorunuza danışmanız halinde sizin için uygun olan hareketleri önerecektir.

Varis problemleriniz için en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı öneriyoruz

Prof.Dr. Mustafa SAÇAR
Varis tedavi merkezi, Balıkesir

www.mustafasacar.com

Bu sayfa 1.110 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir