RANDEVU İÇİN : 4447330

Varis tedavisi ve beslenme

Eki 27, 2020

0

Varis tedavisi ve beslenme

Hamilelik döneminde daha fazla görülen varis, farklı pek çok nedene bağlı olabileceği gibi, hormonal etkilerin bir neticesi olarak görülebilir. Bununla birlikte hem erkeklerde hem de kadınlarda ortaya çıkabilir (yukarıda bahsedilen faktörlerden dolayı kadınlarda daha sık görülmektedir) ve zamanla toplardamarların doğal elastikiyetini kaybetmesi bu hastalığın yaşla ilişkisini göstermektedir. Aşağıda, varisli damarların gelişmesini veya ilerlemesini önleyecek bazı ipuçları ve yiyecek listesi sıralanmıştır. Buna göre varis hastaları ne yemelidir? sorusu cevaplanmış olacaktır.

Kaçınılması gerekenler:
Vücudunuzda ödeme neden olabilecek gıdalardan kaçının. Çünkü ödem, yani vücudunuzdaki fazla sıvı birikimi toplardamarlarınız üzerinde ek yük oluşturur. Toplardamarlarımızda, yan, kirli kanı kalbe taşıyan damarlarımız içerisinde, kanın doğru yönde pompalanmasını sağlamaktan sorumlu kapakçıklar üzerinde çok fazla basınç olması, bu kapakçıklarda veya damar duvarında hasara neden olabilir ve damar içinde kanın göllenmeye başlamasına, kan damarlarının şişmesine neden olabilir. Bu nedenle vücutta su tutucu olan tuz veya tuzlu gıdaları, hazır gıdaları sofranızdan uzak tutmanız gerekir. Ayrıca, kabızlığa neden olan gıdalardan da kaçının, çünkü bu sorun, özellikle varisli damarların gelişmesinin en muhtemel olduğu bacak alt kısımlarındaki toplardamarlarınıza ek baskıya neden olur. Kepekli tahıllar ve meyve gibi lif içeriği yüksek yiyecekler tüketerek kabızlık riskinizi azaltın ve bol su içmeyi ihmal etmeyin. Aşırı kilo almaktan kaçının çünkü bu durum, vücudunuzun ihtiyacı olan enerji miktarını artırır ve vücudunuzun işlevlerini yerine getirmek için daha çok çalışmasını gerektirir. Alınan kilolar, bacaklara aşırı basınç uygulayan ve varis oluşumuna katkıda bulunabilen başka bir faktördür. Kızarmış ve işlenmiş gıdalardan uzak durarak sağlıksız yağları doğal yağlarla değiştirmeniz önemli bir adım olacaktır.
Varisli damarlar sizi korkutuyorsa işte size önerebileceğimiz gıdalar.

 Varis hastaları için önemli bir besin kaynağı: Chia tohumu veya keten tohumu
Chia tohumu veya keten tohumu gibi yüksek lifli yiyecekler, kalp sağlığı üzerine oldukça faydalıdır. Sindirim sistemini düzenleyerek karın ve bacaklardaki şişkinliği ve artan baskıyı önlemektedirler. Diyet programınızda yeterince lifli gıda olmaması kabızlığa neden olabilir. Bu durum, ıkınma hareketlerini artıracağı için rektum bölgesindeki toplardamarın basıncını artırarak hemoroid ve varislere neden olabilir. Chia tohumu veya keten tohumu sindirim sisteminizi düzenleyerek olası varis gelişimini önleyebilir.

 Varis için Böğürtlen
Yaban mersini gibi yüksek antioksidan içeriği olan meyveler damar yapısını güçlendirmeye, atardamarınızın daha sağlıklı çalışmasına ve iltihapla savaşmaya yardımcı olur . Böğürtlen ayrıca “rutin” olarak bilinen antioksidan, antienflamatuvar, vazoprotektif (kan damarlarını koruyucu) ve kan pıhtılarına karşı koruyucu bir flavonoid içerir. Bununla birlikte kılcal damarların geçirgenliğini ve dolayısıyla yeni varisli damarlar oluşturma riskini de azaltmaya yardımcı olduğu da bilinmektedir.

Avokadonun varis hastalarına faydaları
Avokado, varisli damarların gelişimini önlemeye yardımcı olabilecek önemli minerallerle doludur. Ayrıca içerisinde hem kan pıhtılaşmasını önlemeye yardımcı olan hem de doğal kan inceltici görevi gören E vitamini ve antiinflamatuar ve cilt sağlığımız için faydalı olan C vitamini içerir.
Zencefil ve varis
Zencefil, varisli damarlarınıza da yardımcı olabilecek antienflamatuvar (iltihap önleyici) süper bir besin kaynağıdır! Dolaşımın iyileştirilmesine ve kan damarlarında fibrinin (pıhtılaşmaya yardımcı bir madde) çözülmesine yardımcı olabilir. Fibrin, damarların sertleşmesine ve topaklaşmasına neden olan bir maddedir. Varisli kişiler bu maddeyi parçalamakta güçlük çekerler, bu nedenle zencefil alımınızı arttırmak, fibrinin yıkımına yardım edeceği için önemlidir.

Varis & Pancar
Pancar, kan damarlarına zarar verebilecek bir amino asit olan “homosistein” düzeylerini düşürmeye yardımcı olan” betacyanin” adlı bir kimyasal içerir. Pancar suyu, kan dolaşımını doğal olarak iyileştirmeye ve desteklemeye yardımcı olan nitratlar açısından da zengindir. Nitratlar, kan damarlarını açar ve daha fazla oksijen akışına izin vererek bu süreçte hipertansiyonu yani yüksek kan basıncını da önlemeye yardım eder.

Bu sayfa 1.418 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir