RANDEVU İÇİN : 4447330

Lipödem egzersizle tedavi edilebilir mi?

Kas 2, 2023

0

Lipödem egzersizle tedavi edilebilir mi?

Lipödem egzersizle tedavi edilebilir mi?

Lipödem, “sadece egzersizle” tedavi edilemez. Ancak egzersizler hastalardaki ağrı, şişme ve hareket kaybı gibi şikayetlerin hafifletilmesinde oldukça etkilidir.

Lipödem, ağırlıklı olarak kadınları etkileyen kronik bir yağ bozukluğudur. Bacaklar, basen ve kalçalarda, zaman zaman üst kollarda anormal yağ hücrelerinin birikmesi ile karakterizedir.

Lipedema hastalarında şikayetlerin hafifletilmesinde sık olarak başvurulan yöntemler:

  • Egzersiz: Lipödem tedavi planının önemli bir parçasıdır. Kan akışını iyileştirmeye, iltihabı azaltmaya ve kasları güçlendirmeye yardımcı olabilir. Bu sayede ağrı ve şişliğin azalması ve hareket kabiliyetinin artması sağlanır.
  • Bası giysileri: Bu giysiler özellikle lipödemli hastalarda, eşlik eden lenfödem ve venöz yetmezlik başta olmak üzere şişliği azaltmaya ve lenf akışını iyileştirmeye yardımcı olabilir.
  • Manuel lenf drenajı: Manuel lenf drenajı, lenf akışını iyileştirmeye ve şişliği azaltmaya yardımcı olan bir masaj tekniğidir.
  • Liposuction: Liposuction, etkilenen bölgelerden fazla yağın alınması için kullanılabilir. Ancak liposuction’ın Lipödemi iyileştirmediğini ve yağın zamanla geri gelebileceğini belirtmek önemlidir.

Lipödem için egzersizin faydaları üzerine bilimsel kanıtlar

Bir dizi bilimsel çalışma, egzersizin Lipödem hastaları için faydalı olabileceğini göstermiştir. Örneğin, Lymphatic Research and Biology dergisinde yayınlanan bir çalışma, egzersizin lipedema hastalarında lenf akışını iyileştirmeye ve şişliği azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur. Çalışma ayrıca egzersizin lipödem hastalarında yaşam kalitesini artırabileceğini ve ağrıyı azaltabileceğini belirtmektedir.

Obesity Science & Practice dergisinde yayınlanan başka bir çalışma, egzersizin lipödem hastalarında yağ kütlesini azaltmaya ve vücut kompozisyonunu iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bulmuştur. Çalışma ayrıca egzersizin Lipödem hastalarında kardiyovasküler sağlığı iyileştirmeye ve diğer kronik hastalıklar geliştirme riskini azaltmaya yardımcı olabileceğini bulmuştur.

Lipödem için doğru egzersizi seçme

Lipödem için en iyi egzersiz türü, eklemler üzerine hafif basınç yükü olabilecek uygulamaları içermelidir.  Örneğin;

  • Bisiklet sürmek
  • Yürüme
  • Yoga
  • Pilates

Antrenmanlarınızın yoğunluğunu ve süresini zamanla yavaş yavaş artırmak önemlidir. Ayrıca vücudunuzu dinlemek ve gerektiğinde dinlenmek önemlidir.

Bu sayfa 273 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir