RANDEVU İÇİN : 4447330

Her varis çorabı aynı mıdır?

Eki 19, 2020

0

Her varis çorabı aynı mıdır?

Her varis çorabı aynı mıdır?

Varis çorapları genellikle sağladıkları basınç miktarına göre derecelendirilir.

  • Sınıf 1, yani en düşük basınçlı olarak bilinen (8-15 mmHg) varis çorapları farklı uzunluklarda, burnu açık veya kapalı şekilde üretilmektedir. Bu çoraplar diz altı veya dizüstü, kasık boyunda, külotlu veya hamile külotlu çorap şeklinde olabilir.
  • Sınıf 2, yani hafif-orta basınçlı (20-30 mmHg) çoraplar oldukça yaygın kullanılmaktadır. Bunlar genellikle varisli damarlar, örümcek şeklindeki yaygın kılcal damarlar, bacak şişkinliği tedavisi ve ameliyat sonrası dönemde kullanılmaktadır.
  • Sınıf 3, yani orta-yüksek basınçlı (30-40 mmHg) çoraplar daha ciddi semptomlar için önerilen çoraplardır. Ayrıca derin ven trombozu geçiren veya lenfödemi olanlar için de yaygın olarak tavsiye edilirler.
  • Sınıf 4, yani yüksek basınçlı (40-50 mmHg) çoraplar en güçlü sıkıştırma derecesini sunar. Bu sıkıştırma seviyesi genellikle şiddetli venöz staz (Toplardamarlardaki kapakyetmezliğiveya tıkanma sonucunda bacaklarda biriken sıvının zaman zaman ciltten sızması) ve lenfödemi olanlar için tavsiye edilmektedir.

Varis çorabı nasıl giyilir?

Bu sayfa 215 kez görüntülenmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir